O filmie

Ratatuj film jego autorem Ratatouille był początkowo Jan Pinkava, Pikava, który wyreżyserował krótkometrażowy film Geri’s Game. Scenariusz, sceneria i postacie są owocem jego wyobraźni, którą rozwijał przez trzy lata. Jednak spowodowało to wzrost liczby mylących wątków i zbyt wielu głównych bohaterów. To Brad Bird – który wyreżyserował The Iniemamocni – który podjął projekt i dokonał wymaganych zmian. W związku z tym przejął pełną kontrolę nad filmem iw ciągu osiemnastu miesięcy całkowicie zmienił jego ramy, aż do ostatecznej wersji. Szczególnie rozwinął relację między Remy i Linguini i położył większy nacisk na charakter Colette. Z drugiej strony tytuł Ratatuj, który wybrał Pinkava, idealnie pasował do niego, ponieważ zawiera bardzo francuskie dźwięki, zachowując słowo „szczur”.

The Pixarians kładą nacisk na piękno szczurów i realistyczną jakość ich futra, co kontrastuje z ludzkimi postaciami, które mają głowy nieproporcjonalne do ich elastycznych ciał.

Sceneria jest również bardzo dobrze wykonana. Wraz z filmem nakręconym w Paryżu, romantyczną i historyczną atmosferę podkreśla widok na Wieżę Eiffla i oświetlone brzegi Sekwany.

Aby czerpać inspirację z paryskiej atmosfery, Pixarians spędzili tydzień w stolicy Francji, aby zapoznać się z zabytkami i eleganckimi restauracjami. A kiedy wrócili do Stanów Zjednoczonych, założyli w swojej pracowni ogromną klatkę pełną szczurów. W ten sposób poświęcili czas na zbadanie, w jaki sposób gryzonie biegały, chodzili lub spali.

Ratatuj film